Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Zákon o antiradarech

Je důležité rozeznat dva pojmy:

1. Antiradar je zařízení, jež ovlivňuje funkčnost radaru. Tedy jakkoli aktivním způsobem brání, abyste byli při své jízdě automobilem měřeni. Například ruší vysílání radaru, nebo narušuje zaměřování vozidla laserovým radarem apod.
 

2. Radarový detektor je zařízení, které funguje podobně jako rádio. Je tedy pouhým přijímačem. Pouze přijímá, detekuje a upozorňuje řidiče na to, že se v jeho blízkosti nachází mikrovlnné, či laserové měření. Nikterak neovlivňuje jejich funkci.
 

Co říká o antiradarech zákon

Podle zákona §3 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu) v platném znění je uvedeno:

„Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují, nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen antiradar).“

Co ze zákona vyplývá?

Z tohoto znění zákona tedy vyplývá, že aby Váš antiradar mohl být uznán jako nezákonný, musel by nějakým aktivním způsobem ovlivňovat funkčnost zařízení, které policie využívá pro měření rychlosti. A těmi radarové detektory nejsou. Ty, jak jsme už řekli, jen přijímají a upozorňují na radarová měření a jejich funkce nikterak neovlivňují.
 

Údajné změny v zákoně od 16. 8. 2006

Nainstalujete li si do svého vozu tedy radarový detektor, zákon §3 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb., neporušujete. I když Ministerstvo Vnitra ČR (dále jen MV ČR)dne 16. 8 2006 na svých stránkách uvedlo změnu svého postoje, že tyto radarové detektory do skupiny zakázaných zařízení patří také, v zákoně se nic nezměnilo a zůstává platný v původním znění i nadále.
 

MV ČR tedy podle mnohých právníků nemůže jen takto vykládat zákonnou normu, podle rčení „jak se hodí do krámu“. Jelikož nelze kontrolním zařízením přisuzovat funkce, jež jim nejsou dány a o nichž zákon ani nehovoří. Používání radarových detektorů neporušuje zákon §3 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu) v platném znění.
 

Nicméně při kontrole policí ČR se může policista pozastavit nad zařízením, jež máte nainstalováno a bude jej nazývat antiradarem. Vysvětlete mu, že se nejedná o aktivní zařízení, které popisuje zákon. A ani v případném správním řízení by neměla policie uspět.
 

Informace z tohoto článku nelze brát jako závazný výklad zákona. Jedná se o logickou interpretaci, o které jsme pevně přesvědčeni.


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
AntiRadary.cz, Štěrboholská 1434/102a, 102 00 Praha 10 - Hostivař, tel.: 607 78 78 99

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

JavaScript musí být povolen